Super Micro Supermicro SC813MS-300C Chassis - Rack-mountable - Black - 1U - 6 x Bay - 3 x Fan(s) Installed - 1 x 300 W - ATX Motherboard Supported - 1 x External 5.25" Bay - 5 x External 3.5" Bay - 1x Slot(s) - 2 x USB(s)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
23
quantity
Product details
Category
Supermicro SC813MS-300C Chassis - Rack-mountable - Black - 1U - 6 x Bay - 3 x Fan(s) Installed - 1 x 300 W - ATX Motherboard Supported - 1 x External 5.25" Bay - 5 x External 3.5" Bay - 1x Slot(s) - 2 x USB(s)
Supermicro SC813M 1U Chassis is a density-optimized mid-level server chassis, ideal for storage and datacenters. With a depth of only 19.85", it's compact design allows for ATX motherboards of up to 12" x 10" and supports one Full-height, Half-length PCI addon card.
Number of Total Expansion Slots 1
Front USB Yes
Total Number of USB Ports 2
Additional Information
    Front Panel:
    • Buttons:
    • Power On/Off
    • System Reset
    • LEDs:
    • Power
    • Hard drive activity
    • 2 x Network activity
    • System Overheat
    Power Supply:
    • +5V, 30.0 amp
    • +5V standby, 2.0 amp
    • +12V, 32.0amp
    • -12V, 1.0 amp
    • +3.3V, 20.0 amp
Package Contents
  • 1 x SC813MS-300C Chassis
  • 1 x 300W 1U Power Supply
  • 3 x 1U, 4cm 12,500 RPM High-performance Fan
  • 1 x 1U Slide Rails
  • 4 x SCA Hard Drive Carriers
  • 1 x 4 x 1" SCA Backplane with SAF-TE
  • 1 x Floppy Disk Drive Round Cable
  • 1 x Front Panel Ribbon Cable
  • 1 x Two-Drop (20") SCSI Cable
  • 1 x 16-pin Front Panel Split Cable
  • 1 x IDE Round Cable
  • 1 x Front USB and COM Port Tray
Motherboard Supported ATX
Number of Fans Installed 3
Product Type Server Case
Manufacturer Part Number CSE-813MS-300CB
Manufacturer Website Address http://www.supermicro.com
Manufacturer Supermicro Computer, Inc
Product Model SC813MS-300C
Product Name SC813MS-300C Chassis
Brand Name Supermicro
Number of External 3.5" Bays 5
Number of External 5.25" Bays 1
Number of Total Expansion Bays 6
Input Voltage 220 V AC
110 V AC
Number of Power Supplies Installed 1
Power Supply Wattage 300 W
Weight (Approximate) 14.06 kg
Color Black
Form Factor Rack-mountable
Height 1.70" (43.18 mm)
Width 17.20" (436.88 mm)
Depth 19.80" (502.92 mm)